С Постановление № 942 на Министерски съвет от 10 август и Заповед № 3550 от 11 август 1951 г. на Министъра на народната просвета в Русе се открива Промишлено училище за обществено хранене за подготовка на кадри за хранително-вкусовата промишленост и общественото хранене. През 1952 г. училището вече има 2 паралелки и носи името Промишлено училище за трудови резерви № 81. Учебните занятия първоначално се водят в сградата на училище „Любен Каравелов“, а впоследствие в тази на Техникума по електротехника.
През 1958 г. Промишленото училище прераства в Техникум по обществено хранене. Тук учениците се обучават в специалности „Готвач“, „Сладкар“, „Сервитьор“, „Продавач-консултант“, „Сервитьор-барман“, „Мениджмънт в хотелиерството“, „Технология на производството и обслужването в общественото хранене“, а в последните години – „Екскурзоводско обслужване“ и „Кетъринг“. От 1964 г. Техникумът преминава на подчинение на Министерство на вътрешната търговия и търговската школа се слива с него, като наименованието му се променя на Техникум по обществено хранене и търговия. Той приема за патрон името на Иван П. Павлов. За провеждане на практическата подготовка Техникумът работи с „Балкантурист“, Стопанска дирекция „Търговия“, поделение „Обществено хранене“, Стопанско предприятие „Ученически столове“, Висше техническа училище „Ангел Кънчев“ и др.
През 1976 г., по повод своя 25-годишен юбилей, Техникумът е удостоен с орден „Кирил и Методий“ – І степен.
Днес Професионална гимназия по туризъм разполага със собствена сграда и осигурява конкурентно обучение на възпитаниците си.
Comentários