Акционерно спестително дружество „Гирдап“ е първото българско кредитно акционерно дружество. То е основано на 1 декември 1881 г. по инициатива на Симеон Златев. Акционери в дружеството са видни русенски финансисти и търговци, сред които Христо и Коста Армянови, Георг и Михаил Силаги, Иван Хаджииванов и други. Учредено е с начален капитал 750 лева, а до края на годината са продадени акции за 6900 лева.
Спестително дружество „Гирдап“ започва да функционира от 1 януари 1882 г. На извънредно общо събрание на акционерите на 22 декември 1902 г. е преименувано на Кредитно дружество „Гирдап“. Още от основаването си дружеството е свързано с Народнолибералната партия. То е една от трите най-големи частни банки в България. Дейността ѝ нараства по време на стопанския възход на страната през първото десетилетие на ХХ век. През 1911 г. капиталът ѝ вече е 2 милиона лева. „Гирдап“ разкрива банкови клонове в София, Варна, Ямбол, Пазарджик и др.
След войните Банката губи своите политически протекции. Вследствие на лошо управление тя изпада в тежко финансово положение. През 1922 г. Българската народна банка закрива сметката на „Гирдап“, което предизвиква масова паника сред вложителите. До началото на следващата година са изтеглени депозити за 38 милиона лева. БНБ, като най-голям кредитор на „Гирдап“, заема позиция срещу обявяването на банката в несъстоятелност и започналото производство е прекратено. Две години по-късно БНБ променя позицията си и на 3 февруари 1925 г. Русенският окръжен съд обявява „Гирдап“ в несъстоятелност. Процедурите по ликвидацията се проточват до края на 30-те години на ХХ в.
Сградата на централата на банката в Русе е построена през 1896 г. Общата застроена площ е около 260 м2. През 1913 г. тя е опожарена, а надстрояването с втори етаж е извършено през същата година по проект на инж. Тодор Тонев, като ъгъла на сградата е подчертан с кръгъл часовник, станал емблема на центъра на града.
Comments